< Powrót
1
marca 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
arch. Marii Grodzickiej
Generał Mariusz Zaruski - pierwszy z lewej - z oficerami.

Przypominamy generała Zaruskiego

W sobotę 8 kwietnia w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku odbędzie się konferencja „Generał Zaruski – życiorys morzem pisany”. Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem przedłużamy zapisy do 31 marca.

Organizacja konferencji związana jest z Rokiem Zaruskiego, który ogłoszony został przez Polski Związek Żeglarski. W tę inicjatywę włączył się również Pomorski Związek Żeglarski, który z Narodowym Muzeum Morskim organizuje w Gdańsku konferencję popularnonaukową.

W sobotę 8 kwietnia w Spichlerzach na Ołowiance referaty wygłoszą badacze z całej Polski, zajmujący się morską stroną biografii Mariusza Zaruskiego. Słuchacze będą mieli okazję dokładnie poznać jego działalność organizacyjną, pracę wychowawczą i zaangażowanie w politykę. W prelekcjach nie zabraknie też miejsca na analizę twórczości generała, zwłaszcza publicystykę i malarstwo. Dowiemy się również, jakie materiały związane z Zaruskim znajdują się muzealnych magazynach i jak upamiętniano go po śmierci.

Program

Konferencja odbędzie się w sobotę, 8 kwietnia, w 76. rocznicę śmierci generała, w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku – w sali audytoryjnej w Spichlerzach na Ołowiance.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Zgłaszać się można telefonicznie (506 859 345) lub e-mailowo (jedrzej.szerle@zeglarski.info) do 31 marca.

Organizatorem konferencji jest Pomorski Związek Żeglarski, a współorganizatorem Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Mariusz Zaruski, ur. 31.01.1867, zm. 8.04.1941 – generał brygady, pisarz, publicysta i malarz. W czasie studiów dużo podróżował, a podczas zesłania do Archangielska za działalność patriotyczną, ukończył Szkołę Morską i pływał po wodach arktycznych. W 1907 roku, sześć lat po powrocie na ziemie polskie, wyjechał do Zakopanego i włączył w popularyzację turystyki górskiej. Był inicjatorem powstania i pierwszym naczelnikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Józefa Piłsudskiego. W latach 20. XX w. zaangażował się w rozwój polskiego żeglarstwa. Mariusz Zaruski był pierwszym komandorem Yacht Klubu Polski, prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego w latach 1932-1935, współzałożycielem Ligi Morskiej i Rzecznej i pierwszym kapitanem „Zawiszy Czarnego”. Był też jednym z twórców wychowania morskiego. Odbywał pionierskie rejsy bałtyckie, które później opisywał w licznych książkach. Zmarł na cholerę w więzieniu NKWD w Chersoniu.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ